Chleb żytni. Sitkowy na zakwasie.

Chleb cieszący się niekwestionowaną renomą wśród piekarzy. Prawdziwy arystokrata wśród chlebów…

Chleb sitkowy ma ustaloną renomę w śród chlebów żytnich. Lubię go za to, że ma zalety chleba jasnego i razowego. Nazwę swoją zawdzięcza mące żytniej, z której jest wypieczony. W młynie przesiewa się na odpowiednich sitach mąkę żytnią razową – stąd nazwa.

Uważam, że chleb sitkowy powinien mieć w swoim składzie wyłącznie mąkę żytnią sitkową. Nie znam piekarni, która piekłaby stuprocentowy chleb sitkowy. Żeby przyspieszyć wytwarzanie chleba sitkowego dodaje się mąki pszennej i drożdży. Żeby wzbogacić smak dodaje się słód, płatki ziemniaczane, mleko w proszku i syrop ziemniaczany. Już wkrótce przedstawię Wam wypiekanie takiego chleba w różnych rejonach Polski: chleb żytni sitkowy wileński, zabłudowski, czy łotewski to naprawdę perły naszej tradycji. Dzisiaj jednak chcę podać przepis na czysty chleb sitkowy na zakwasie. Jest stosunkowo prosty w wykonaniu i uwzględnia warunki domowe (-: to nie piekarnia :-). Mam nadzieję, że stanie się on popularny wśród zjadaczy codziennego chleba żytniego.

Chleb ma szaro-miodowy kolor. Miękisz jest średnio porowaty, smak lekko kwaskowy, przyjemny podczas jedzenia. Najlepiej smakuje posmarowany wiejskim, świeżym masłem i miodem.